Column: Geheimhoudingplicht voor leden KVNW?

De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Wijnhandelaren (KVNW) heeft het onderzoekbureau SAMR opdracht gegeven om op basis van de cijfers van Trendbox de wijnmarkt in beeld te brengen.

Dat de uitkomsten in eerste instantie beschikbaar zijn voor leden van de KVNW is te billijken. Dat men zich richt op de eerder gepubliceerde Trendbox uitkomsten lijkt logisch, maar gaat voorbij aan de transparantie die de presentatie van de Trendbox- cijfers destijds voor iedereen die met wijn bezig was beschikbaar maakte. Deze aanpak van de KVNW is kennelijk bedoeld om nieuwe leden te winnen. Het is een naive benadering.

Wat mij ook opvalt, is de ‘geheimhoudingsclausule’ van de KVNW. Citaat: Let op het onderzoek is uitsluitend bestemd voor KVNW leden en mag niet worden doorgestuurd naar derden.
Dat dit juridisch rammelt kan iedere student rechten je vertellen. De KVNW is wel slecht op de hoogte van andere publicaties over de wijnmarkt. Meerdere onderzoekbureaus hebben de cijfers al eerder gepubliceerd. Daaruit heeft bijvoorbeeld Delta Wines (lid KVNW) cijfers van o.a. Food Service Instituut geciteerd.

Dat de KVNW zich zo opstelt in deze zaak doet afbreuk aan de transparantie in de sector.

Noblesse Oblige laat het even afweten.

Jan Rook

Reacties